Hatások - Miért is ne használj műanyagot

2020.12.01


Hogy Én miért nem használok műanyagot...

Nagyon sokan szeretik a műanyag dolgokat, mert olcsó, ha eltörik, lehet pótolni, és ha cipekedésről van szó, akkor nem számottevő a súlya. Emlékszem, hogy gyerekkoromban nem túl sok dolog készült műanyagból. Talán a tejtasak tartón, meg a teás kancsón kívül nem is igazán láttam ilyesmit a konyhában. Nem tudom, hogyan történhetett, de mire feleszméltem, mindenhol műanyag vett körül - de főleg a konyhában. Praktikus volt, mert kis helyen elfért és nem volt olyan törékeny, mint a porcelán tányérok, meg a jénai. Közben rászoktunk a mikró használatára, ezért mégjobban örültünk, mert a műanyagban nem volt szikrázó fémszál.... Aztán egyre több alkalom adódott a műanyag használatára, amikor családi vagy baráti partik alkalmával boldogan dobáltuk a kukába, ezzel "egy csapásra"elintézve az evés utáni nagy mosogatás-futamot. Szóval abban mindenképp egyetérthetünk, hogy nagy "biznisz" a műanyag még manapság is, annak ellenére, hogy mostanra már egyesek mozgalmakat indítottak a használata ellen és mások (egyre többen) próbálják beleverni a fejünkbe a szervezetünkre gyakorolt káros hatásait. A puding próbája az evés - jó magyar mondás és a műanyagok használatát illetően is igaz, hisz az elején, amikor elterjedt, még senki nem tudta, hogy bele fog szólni az emberi szervezet működésébe és úgyszólván átkódolja azt... 

Mostanra azért már kiderült néhány dolog, ráadásul a felelőtlen embereknek köszönhetően nem csak az emberi szervezetet károsítja, hanem az állatokét (lásd óceánok, tengerek) és tulajdonképpen az egész Földét, mert rengeteg műanyag szemét gyűlt fel mindenhol - élhetetlenné téve ezzel a természetet. Azt nem tudom, hogy a jó üzlet miatt, vagy csak az "ébredők" megnyugtatására, vagy tényleg a Föld érdekében, de mára egyre inkább terjed a lebomló, vagy az újrahasznosított műanyag használata is. Egy szó, mint száz, nekünk, embereknek a BPA-t (biszfenol-A) tartalmazó műanyagok mindenképp károsak, s erre jó lenne odafigyelni mindenkinek!



Mi a BPA?

Egyfajta xenoösztrogén*, ami beépül, átveszi a szervezet valódi ösztrogénjének  a helyét, szerepét azonban már nem tölti be. Ezzel hozzájárul a hormonrendszer igen durva kibillenéséhez. 


Ösztrogén szerepe: A nők elsődleges nemi hormonja, aminek jelenléte többek között meghatározó a menstruáció minőségében/rendszerességében, a várandósság lehetőségében, testsúly, illetve a csontok állapotában és a menopauza minőségében

Polikarbonát műanyagok előállításához használják fel és az emberi szervezetbe 90%-ban táplálékkal jut be! Melegítéssel, ételkészítéssel, savas vagy lúgos folyamatoknál (lásd savanyúság esetében a műanyag és az ecet találkozása pl.), hosszan tartó tárolás következtében belekerül az ételbe, italba és megesszük, megisszuk. 

Miben található BPA?

Hőre lágyuló műanyagokban, pl. étel- és italhordókban, vizes flakonokban, tányérokban, fém konzervdobozokban, befőttes üvegek tetejében, szemüveglencsében, elektromos eszközökben, sportfelszerelésekben; CD, DVD, sőt, még fogtömés is tartalmazhatja! Nem kötelező feltüntetni a gyártóknak a BPA tartalmat! 
Egyes gyártók feltüntetik azonban. A műanyag alján lévő háromszögben 1-es, 3-as vagy 7-es szám utal rá. Van néhány olyan gyártó, amely azt is feltünteti, ha nincs a termékben BPA- tartalom. Ez azonban nem biztos, hogy bíztató, inkább ne bízzunk benne, mert a helyettesítésére használt BPS sem kevésbé káros! A palackozott vízminták 61 százaléka "jelentős ösztrogén választ" vált ki, amikor emberi rákos sejtvonalon tesztelik. Az ösztrogén aktivitás háromszor nagyobb, ha a vizet PET műanyag palackokba csomagolják, mintha üvegbe. (Forrás: hu.drderamus.com) ----> Más szóval a palackos vizekből vett minta ösztrogént tartalmazott, ami rákos sejtek "hízását" támogatta. Szóval... nem szeretném felsorolni, hogy milyen betegségekre lehet számítani, ha hamis ösztrogén van a szervezetünkben, mert szerintem elég, ha belegondolunk... Ráadásul állatkísérletek vannak azzal kapcsolatban, hogy a környezeti ösztrogének összekeveredve kiszámíthatatlanul hatékonyabbak! 


*Xenoösztrogén: Szerkezetileg különböznek a fitoösztrogénektől, azonban kémiai szerkezetükben nagy heterogenitást mutatnak. Sok közülük organoklorin vegyület, melyek a levegő porszemcséihez kapcsolódva messzire eljutnak, így jelen vannak az ipari tevékenységgel nem szennyezett területeken is. Ubiquiter (mindenütt jelenlevő) vegyületek, kimutathatók a levegőben, talajban, vízben. Rendkívül ellenállnak a kémiai és a biológiai degradációnak - felezési idejük akár több évtized is lehet -, az állatok és az emberek nem képesek lebontani/detoxikálni és/vagy kiválasztani ezen anyagokat, 12 ennélfogva igen hosszú ideig jelen vannak a környezetben és felhalmozódnak a táplálékláncban. [74] Nagy zsíroldékonyságuk okán, elsősorban a nagy zsírtartalmú szövetekben halmozódnak fel. [75] Ezért a perzisztens organikus pollutáns (peristent organic pollutant, POP) gyűjtőnévvel illetett vegyületek csoportjába sorolhatók.                     (Forrás: Dr. Vigh Éva - PHD dolgozat)


Mit tudunk tenni magunkért?

Hát, visszatérünk a jó öreg jénaihoz, üveghez és kerámiához. "Elfelejtjük" a mikrót, helyette tűzön melegítjük az ételeinket. Igyekszünk visszatérni a jó öreg, természet adta lehetőségekhez. Csak elhatározás kérdése az egész. 


Én már belefogtam. Velem tartasz?

written by Zsu

Stílusos dekorációk © Minden jog fenntartva 2020
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el